Gra terenowa

GRA MIEJSKA W ZAKOPANYM  

Tegoroczna gra miejska na terenie Zakopanego będzie dotyczyła nadziei jako wartości, którą każdy człowiek ma w sobie i może dzielić ją z innymi, niekoniecznie czekając na obdarowanie. Gra ma na celu zaktywizować uczestników Zlotu, być energicznym powrotem do harcerskiego rytmu życia ludzi aktywnych, obecnych „tu i teraz”, uważnych, reagujących i odnajdujących się w sytuacji. Dlatego też gra będzie mocno angażowała uczestników, także we współdziałanie przy realizacji zadań z innymi patrolami. Każda metodyka będzie miała własną grę w różnej tematyce. 

ZUCHY 

Góry od dawien dawna owiane były ludowymi opowieściami, baśniami, legendami. Tam, gdzie kończy się granica pojmowania rozumem rozpoczyna się świat fantastycznych opowieści, owianych także dreszczykiem emocji i tajemniczością, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tworzących naszą kulturę. Zuchy zapraszamy na spotkanie z bohaterami tatrzańskich legend, nie tylko ze śpiącym rycerzem. Podczas gry na zuchy będzie czekała także niezwykła niespodzianka. 

Limit: 400 osób 

HARCERZE 

Harcerze wyruszą na trasę, żeby odkrywać podhalański folklor i tatrzańską przyrodę. Tatry to najmniejsze wysokie góry świata. Lodowce sprzed tysięcy lat wyrzeźbiły doliny i dna stawów. Jakie zwierzęta żyją w Tatrach, a jakie rośliny przetrwały w tym skalistym otoczeniu? Podczas gry harcerze zdobędą miano tatrzańskiego przyrodnika – będzie to fascynujące spotkanie z fauną i florą Tatr. Tatrzańskie szczyty i przyroda inspirowały także kulturę góralską, będziemy szukać tych inspiracji w podhalańskim folklorze. A może razem zatańczymy zbójnickiego? 

Limit: 800 osób 

HARCERZE STARSI 

Gra dla harcerzy starszych będzie rozgrywana pod hasłem „Nadzieja między szczytami – śladami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego”. Żeby zostać ratownikiem tatrzańskim trzeba wykazać się wieloma umiejętnościami, tężyzną fizyczną, przejść testy sprawnościowe, doskonale poznać topografię Tatr. Krótko mówiąc, nie każdy może wejść w szeregi tej jednostki. Zapraszamy uczestników gry do poznania profesji ratownika i ludzi związanych z TOPR-em, który od 112 lat działa i ratuje w Tatrach. TOPR powstał po śmierci Mieczysława Karłowicza, kompozytora i taternika, który zginął w lawinie. W pogotowi u działało i działa wielu wybitnych ludzi – poznajcie ich pracę i odkryjcie Tatry na nowo! 

Limit: 500 osób 

WĘDROWNICY 

Józef Tischner, jak sam o sobie mawiał, po pierwsze był człowiekiem, później filozofem, a na trzecim miejscu stawiał rolę księdza. W swojej twórczości z niezwykłym poczuciem humoru łączył codzienne sprawy z wielkimi refleksjami na temat życia i wiary. W marcu minęła 90. rocznica jego urodzin. Wędrowników zapraszamy na spotkanie z filozofią, ale tą po góralsku, na trasie gry „Człowiek i nadzieja”. Tischner był częścią góralszczyzny – wychowany w Łopusznej, na Podhale wrócił po wojnie – i jego dziedzictwo jest także dziedzictwem polskich górali. Uczestnicy przekonają się, że filozofia nie musi odstraszać, a wręcz przeciwnie, może być drogą do zrozumienia naszego świata. 

Limit: 300 osób 

GRA MIEJSKA ONLINE  

Gra miejska będzie miała także swoją wersję mobilną, dostępną dla osób, które nie będą mogły przyjechać do Zakopanego, a będą chciały realizować zlotowy program w swoim miejscu zamieszkania. W tym przypadku również będzie podział zadań na grupy metodyczne, w tym także zadania dla NS.