Konferencja instruktorska

Zarówno w misji ZHP, jak i idei stopnia harcmistrza i harcmistrzyni jest mowa o wszechstronnym rozwoju. Jedną z płaszczyzn tego rozwoju jest psychika. Dlatego też w trakcie Zlotu Betlejemskiego, który jest czasem zatrzymania się i zadumy nad tym, czego nie widać gołym okiem, chcemy zastanowić się nad obszarem rozwoju, który niełatwo jest uchwycić, czyli Psyche (gr. dusza).

Zapraszamy na konferencję instruktorską ze ścieżką harcmistrzowską dotyczącą zdrowia i dobrostanu psychicznego. Odbędzie się ona 12.12.2020 r. w godzinach 8.30-14.45 za pośrednictwem platformy MS Teams.

W trakcie konferencji uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami związanymi między innymi z rozpowszechnieniem zaburzeń psychicznych, poczuciem własnej wartości czy też balansem między psychiką a duchowością. Prelekcje będą odnosić się do rozwoju indywidualnego instruktorów oraz pokazywać, jak można wspierać w tej sferze swoich podopiecznych.

W drugiej części konferencji konferencji będą mieli szansę podjąć dyskusję we wcześniej wybranych grupach.

Na osoby wybierające ścieżkę harcmistrzowską czeka również zdanie pokonferencyjne. Polegać ono będzie na napisaniu artykułu (minimum strona A4) na zadany temat, który łączyć będzie się z tematami poruszanymi podczas konferencji. Zadanie należy wysłać do końca grudnia 2020 roku.

PLAN KONFERENCJI

8:30 – 8:50 – Rozpoczęcie konferencji 

Moduł I – Dbanie o dobrostan psychiczny i rozwój duchowy jako płaszczyzny rozwoju instruktorów

8:50 – 9:10 – Dobrostan psychiczny – dlaczego warto o nim rozmawiać? – phm. Katarzyna Zgódko 
9:10 – 9:30 – Dbanie o dobrostan psychiczny w organizacjach skautowych (na podstawie listening ears) – hm. Ewa Sidor 
9:30 – 9:50 – Jak wypalenie aktywistyczne wpływa na jakość działań wolontariackich – hm. Hanna Musur-Bzdak 
9:50 – 10:10 – Harmonia między życiem religijnym a psychiką – ks. hm. Tomasz Kozłowski 
10:10 – 10:30 – Służba w mądrości pośród ciemności – katolickie podejście do depresji i cierpienia – hm. Jolanta Łaba 
10:30- 10:45 – Przerwa

Moduł II – Praca z harcerzami doświadczającymi problemów natury psychicznej jako współczesne wyzwanie instruktorów ZHP 

10:45 – 11:00 – Rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych – ujęcie statystyczne – phm. Helena Jędrzejczak 
11:00 – 11:20 – Gdzie szukać wiedzy wewnątrz organizacji? Kadra dla kadry – portal pomocowy Parasol – phm. Agnieszka Kołodziejczyk-Królik, hm. Edyta Sielicka 
11:20 – 11:40 – Harcerz z trudnościami natury psychicznej – jak go wspierać? – hm. Angelika Szelągowska-Mironiuk
11:40 – 12:00 – Jak dobrze być sobą? Jak dobrze być sobą. Jak dobrze być sobą! – o programie Free being me – phm. Maria Adamska-Sucheńska
12:00 – 12:15 – Przerwa 
12:15 – 13:45 – Praca w grupach 
13:45– 14:15 – Prezentacja wniosków z pracy w grupach 
14:15– 14:45 – Podsumowanie, zakończenie konferencji

Grupy dyskusyjne

GRUPA I – Sytuacje trudne w pracy harcerskiej (hm. Angelika Szelągowska – Mironiuk, hm. Edyta Sielicka) – grupa zamknięta (wyłącznie dla harcmistrzów i osób z otwartą próbą harcmistrzowską)
GRUPA II – Jak instruktor może dbać o swój dobrostan psychiczny? (hm. Hanna Musur-Bzdak, phm. Iga Miłosławska)
GRUPA III – Siła ducha – siła psychiki. O znaczeniu rozwoju duchowego i formacji religijnej dla równowagi psychicznej (hm. Jolanta Łaba, ks. hm. Tomasz Kozłowski)

ZGŁOSZENIA

Zapisy na konferencję zostały zamknięte. Bardzo cieszymy się, że tak wiele osób jest zainteresowanych tematami, które będziemy poruszać w trakcie tego wydarzenia. Jeśli nie udało Ci się zapisać na konferencję z powodu braku miejsc, to będziemy mieć dla Ciebie propozycję.

W najbliższych dniach uruchomimy możliwość wzięcia udziału w konferencji, jako wolny słuchacz, by wysłuchać wystąpień naszych prelegentów. Więcej informacji  podamy niebawem. 

Zapisy na konferencję zostały zamknięte. Bardzo cieszymy się, że tak wiele osób jest zainteresowanych tematami, które będziemy poruszać w trakcie tego wydarzenia.

Jeśli nie udało Ci się zapisać na konferencję z powodu braku miejsc, mam dla Ciebie propozycję. Uruchomiliśmy zgłoszenia dla wolnych słuchaczy, aby osoby, które nie zdążyły się zapisać, mogły wysłuchać wystąpień naszych prelegentów. 🔥

Link do zgłoszeń.